Çin’e Gıda İhracatı Firmalara Neler Kazandırabilir?

Çin halkının artan alım gücü, tüketicilerin beklentisini de değiştirdi. Günümüzde Çin gıda pazarı, çeşitlilik açısından yüksek talebe sahip. Bu pazarda ticaretin en yoğun olduğu bölge güneydoğu sahil şeridi. Taşımacılık faaliyetleri, özellikle de gemi taşımacılığı, bölgedeki ticari aktiviteleri destekliyor.

Ticaret hacmine bağlı olarak Çin pazarında ana tüketim bölgeleri, Güneydoğu sahillerinde yoğunlaşıyor. Yapılan çalışmalara göre 2017 ihraç gıda satış dağılımı listesinde ilk sırada Şangay yer alıyor. Zhejiang ve önemli ticaret şehirlerinden olan Guangdong, listede ikinci ve üçüncü sırada yer alıyor.

Liaoning gibi Çin’in Kuzey Bölgeleri gıda ihracat pazarı açısından önemli bir potansiyel barındırıyor. Gıda ürünlerinin kısıtlı olduğu kuzey ve batı bölgeler, gıda ihracatı yapan firmalar açısından yüksek potansiyele sahip.

Rakamlarla Çin Gıda İhracat Pazarı

2005-2017 yılları arasında Çin, 192 ülkeden toplam değeri $48 milyara karşılık gelen gıda ithal etti. 1,4 milyar potansiyel tüketiciye sahip pazar, son on yılda %17,6 büyüme elde etti. Bu rakamlar hem Türk ihracatçılar hem de diğer ülkelerdeki ihracatçılar için umut verici.

2017 değerlerine baktığımızda, gıda ithalatı yapan 10 eyalet şu şekilde sıralanıyor:

  1. Guangdong
  2. Şangay
  3. Tianjin
  4. Shandong
  5. Liaoning
  6. Jiangsu
  7. Fujian
  8. Zhejiang
  9. Pekin
  10. Guangxi

Guangdong, yaklaşık 13 milyar dolar ithalat hacmine sahipken Şangay 12,15 milyar dolarla ikinci sırada yer alıyor. Ülkenin en yoğun nüfusuna sahip bu iki bölge, Çin ekonomisinde önemli rol oynuyor. Başkent Pekin ise 1 milyar dolar ithalat hacmiyle yüksek potansiyele sahip.

Gıda İhracatını Arttıran Faktörler

Küreselleşmeyle birlikte Çinli tüketicilerin de alışkanlıkları değişiyor. Çin’in ekonomi politikalarında dışa dönük adımlar atması, tüketicilerin farklı ürün gruplarıyla karşılaşmasına izin veriyor. Ayrıca artan harcanabilir gelir sayesinde, yetersiz beslenme ve gıda erişim sorunları ortadan kalkıyor.

Tüketicilerin sebze ağırlıklı tüketime geçmesi, ülkedeki sebze talebini arttırıyor. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre et tüketimi de son on yıl içerisinde önemli artış gösterdi. Son beş yıldır Çin dünyanın en büyük sebze ithalatçısı konumunda. Ülkede tüketilen soya fasulyesinin %64’ü dünyanın farklı ülkelerinden ithal ediliyor. Tüm bu faktörler göz önünde bulundurulduğunda Çin, gıda ihracatı açısından önemli bir potansiyel barındırıyor.

(Kaynaklar: Guangdong(China) Imported Food Association https://chinapower.csis.org/china-food-security/ )