Sektör Analizleri

Kuveyt İnşaat Projeleri Raporu 2019

Kuveyt, Vizyon 2035 programı ile yabancı yatırımlara daha açık duruma geldiğinin sinyallerini verdi. Plan, tahmini değeri 230,4 milyar USD olan 709 çeşit mega projeyi içermektedir.

Bu 709 projenin %58’i inşaat halindedir ve bu da proje yatırımlarının sağlıklı akışını göstermektedir. Aynı zamanda 2019 yılının yeni duyurulmuş projeleri, ülkedeki yatırım hattına katkıda bulunmaktadır.

GCC, tahmini değeri 2.3 trilyon USD olan yaklaşık 18.885 aktif inşaat projesine sahiptir.

Kuveyt’in GCC’deki tüm inşaat projeleri değerinin yaklaşık olarak %10’unu oluşturması, Kuveyt’i istifade edilmesi en önemli ülkelerden biri yapıyor.

 

En İyi Kuveyt Projeleri

 

Proje Adı: Yeni Kuveyt Havaalanı

Proje Değeri: 4.3 Milyar USD

Tamamlanma:  2024

Genel Bakış: Geçtiğimiz ay kıdemli bir havacılık yetkilisi, Yeni Büyük Havaalanı’nın 12 milyar USD yatırımla ilgi çekebileceğini ve 15.000 kişiye yeni iş imkanı sağlayabileceğini açıkladı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (DGCA) Genel Başkanı Şeyh Salman Sabah Salem El-Humoud Al-Sabah, Kuveyt’in artan hava trafiğini ele almak için yılda 25 milyon yolcu kapasiteli bir havaalanı inşa etmeyi planladığını söyledi. El-Sabah, DGCA’nın ülkenin kuzey kesiminde bir havaalanı kurmak için bir ihale düzenlemenin uygulanabilirliğini “incelediğini” söyledi.

 

Proje Adı: Kuveyt Hükümet Evleri

Proje Değeri: 153 Milyon USD

Tamamlanma:  2020

Genel Bakış: Toplu Konut İdaresi (PAHW), 2019 yılının ilk üç ayında (1. Aşama) yerel konut idaresi için 3.260 arsa içeren devlet konutlarını inşa edecek. Kuveyt’teki en büyük konut projelerinden biridir ve 2.346’sı 1. Aşama’nın bir parçası olan 5.201 adedi ile 2020’nin ortalarından itibaren başlayacak.

 

Proje Adı: Güney Al Mutla Yolları ve Altyapı Geliştirme

Proje Değeri: 708 Milyon USD

Tamamlanma:  Haziran 2020

Genel Bakış: Güney Al Mutla’nın başlıca yerleşim yerlerindeki art arda gelen yapı çalışmaları, Kuveyt’in bölgeye yönelik önemli yol ve altyapı çalışmaları gelişme planlarıdır. Bunlar arasında Al Mutla’dan başlayan Kuzey Bölgesi yolunun inşası ve altyapı destek çalışmaları, sel baskınlarına ve diğer doğal tehlikelere karşı direncini daha da artırmak için elektrik trafo merkezi, yağmur suyu drenaj kanalları ve kanalizasyon sistemleri gibi çeşitli alt yapı çalışmaları yer alıyor.

 

Proje Adı: Güney Surra Yolu İyileştirme

Proje Değeri: 708 Milyon USD

Tamamlanma:  Mayıs 2020

Genel Bakış: Bu projenin öngördüğü üzere Güney Surra Bölgesi köprüler ve kanalizasyon sistemlerinde iyileştirme olacaktır. 6 projeyi birbirine bağlayan bölge, Kasım 2018’deki sellerin ardından yol altyapısının durumunu ve güvenlik seviyelerini gözden geçirmeyi ve iyileştirmeyi hedefleyen 86 milyon dolarlık bir yol bakım paketidir. Bu iyileştirmeler, yollardaki su boşaltma sistemlerinin değerlendirilmesini ve değiştirilmesini, ortaya çıkan düzenlemelere uygun olarak daha yüksek kalitede asfalt ile yeniden kaplanmasını içerir.

 

Proje Adı: İpek Yolu Projesi

Proje Değeri: 300 Milyar USD

Tamamlanma:  2030

Genel Bakış: Kuveyt, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’e, trilyon dolarlık Kuşak ve Yol girişimi konusunda Asya süper gücü ile “işbirliği yapmaya istekli” olduğunu söyledi. Çin, Al-Harir Şehri’nin inşaatı ve Kuveyt’in doğu kıyısındaki ıssız beş adaların geliştirilmesi de dahil olmak üzere, Kuveyt ile altyapı projeleri üzerinde çalışmak istiyor. Çin’in, 2030 yılına kadar Antik İpek Yolu ticaret rotasının canlanması olan ve küresel ticarete dönüştürmeyi amaçlayan Kuşak ve Yol girişimi için 300 milyar dolara yakın yatırım yapacağı bildiriliyor.

 

Proje Adı: Elektrik Santrali İyileştirme

Proje Değeri: 384.7 Milyon USD

Tamamlanma:  2024

Genel Bakış: Kuveyt Elektrik ve Su Bakanlığı, Doha West ve Sabiya enerji santrallerini iyileştirmek için $141m (KWD47m) değerinde iki sözleşme imzaladı. Doha West Power İstasyonu’nun yakıt alım sistemleri iki buçuk yılı aşkın bir sürede yenilenecektir. Sabiya santralinin yakıt klima sistemleri 36 aylık bir süre içerisinde yenilenmiş olacaktır. İyileştirme anlaşmalarının her ikisi de Kuveyt Elektrik ve Su Bakanı Bakheet Al-Rashidi tarafından imzalandı. İmza töreninde Al-Rashidi başka bir büyük enerji projesi “Doha West Enerji Santrali’nde bir deniz suyu tuzdan arındırma tesisi”ni resmi olarak güncelledi.

 

Proje Adı: Kuveyt Metro

Proje Değeri: 20 Milyar USD

Tamamlanma:  2022

Genel Bakış: Kuveyt Metrosu, tamamlandığında, körfez ülkeleri içerisinde 111 km’yi kapsayan uzun zamandır beklenen bir demiryolu programıdır. Karayolları ve Ulaştırma Kamu Kurumu (Bölüm) Başkanı Ahmed Al-Hassan göre,Kasım 2018’de Kuveyt Metrosu’nun tasarımı üzerinde çalışmak üzere uluslararası danışmanlar aranıyordu. Al-Hassan, Bölüm genel müdürü olduğu zaman Kuveyt Metrosu’ndaki çalışmaların, hükümetin uluslararası şirketi işe almak için gereken “özel bütçeyi” onaylamasının ardından başlayabileceğini söyledi.

Kuveyt’te ki Maliye Bakanlığının “projeyi çevreleyen tüm engelleri” kaldırmak için Bölüm ile işbirliği içinde olduğunu da sözlerine ekledi. Kuveyt Metro’nun tasarım planının 1. etabı, Suudi Arabistan sınırındaki Nuwaiseb ile bir bağlantı kurulmasını ve Kuveyt Şehri’ni Boubyan Limanı ile bağlayan 153 km uzunluğundaki bir hattan (KWD908,4m) oluşmaktadır.

 

Yapı malzemeleri ve inşaat malzemeleri ihtiyacı

Kuveyt büyük ölçüde inşaat malzemeleri, ekipman, inşaat malzemeleri ve milyarlar değerinde devam eden ve gelecek projelere teslim edecek teknoloji ithal ediyor, aynı zamanda uluslararası üreticiler ve yerel distribütörlere bu büyük projeleri sağlamak ve iş anlaşmaları kazanmak için büyük fırsatlar sunuyor.