Sektör Analizleri

Meksika Polyester Tekstüre İplik Pazarı

Meksika dünyanın en büyük 15. ekonomisi ve  Güney Amerika kıtasında Brezilya’nın ardından ikinci büyük ekonomidir. Dünyanın en büyük 10. büyük petrol üreticisi olan Meksika ihracat gelirlerinin %15’ini, hükümet gelirlerinin ise %40’ını petrolden karşılamaktadır.

Kara taşıtları, makine ve aksamları, mobilya, gümüş ve diğer değerli metaller, kahve, pamuk, limon ve avokado Meksika’nın başlıca ihraç kalemleri olurken, ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya, Kanada ve Almanya ülkenin başlıca ihracat partnerleri olarak öne çıkmaktadır. Meksika ihracatının %80’inden fazlası ABD’ye yapmaktadır. Toplamda 46 ülkeyle serbest ticaret anlaşması bulunan Meksika, ticaretinin %90’ından fazlasını bu ülkelerle gerçekleştirmektedir.

Son dönemlerde Amerikan ekonomisinde görülen durgunluk ve petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle OECD yükselen ekonomiler içinde Meksika Pesosu 2016 yılına gelindiğinde en çok değer kaybeden para birimi olmuştur. 2017 Dünya Bankası Raporu’na göre iş yapma kolaylığı açısından dünyada 49. sırada yer alan Meksika, Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Rekabetçilik Raporuna göre de 51. sırada yer almaktadır.

 

Detaylı rapora ulaşmak için lütfen aşağıdaki dosyayı indirin;